Jean-François-Maurice-Arnauld Dudevant
Data i miejsce urodzenia30 czerwca 1823 roku
Paryż
Data i miejsce śmierci4 września 1889 roku
Nohant-Vic
RodziceCasimir Dudevant (1795-1871)
George Sand (1804-1876)
RodzeństwoSolange (1828-1899)
ŻonaLina z domu Calamatta (1842-1901)
DzieciMarc-Antoine (1863-1864)
Aurore (1866-1961)
Gabrielle (1868-1909)

Maurice, syn George Sand i jej męża, Casimira Dudevant, przyszedł na świat niemal dokładnie 9 miesięcy po ślubie swoich rodziców, którzy jednak nie potrafili się ze sobą porozumieć. Gdy ich małżeństwo się rozpadło, Maurycy zamieszkał wraz z matką i młodszą siostrą, Solange, w Nohant, w posiadłości rodzinnej matki. Aurora uniezależniła się finansowo od męża, pisząc powieści pod pseudonimem George Sand. Szybko zyskała sławę i uznanie, a jej dom zaczęli odwiedzać wybitni artyści, tacy jak Ferenc Liszt, Honore de Balzac, Alexandre Dumas czy Victor Hugo. Sam Eugène Delacroix uczył nastoletniego chłopaka malarstwa i rysunku, w czym syn George wykazywał spory talent.

Z czasem Maurice stał się ulubieńcem matki, która łączyła samodzielne wychowywanie dzieci z pracą pisarki. Z czasem zaczął czuć się jak pan domu i reagował negatywnie na kolejnych kochanków matki. Szczególną antypatią darzył Fryderyka Chopina, który przez kilka lat był częstym gościem w Nohant i poza romansem z George zaprzyjaźnił się z zaniedbywaną przez nią Solange.

W wieku dwudziestu lat zakochał się w Pauline Viardot-Garcia, śpiewaczce operowej, która jednak niedawno poślubiła Louisa Viardot, ponad czterdziestoletniego pisarza i historyka sztuki. Niedługo później znalazł kolejny obiekt westchnień, bowiem jego matka zaadoptowała swoją daleką kuzynkę, młodziutką Augustine Brault, którą uznała za swoją drugą córkę i nieraz traktowała lepiej niż Solange. Augustine i Maurice byli w podobnym wieku i ciągnęli do siebie, ale ostatecznie do niczego między nimi nie doszło.

Gdy w 1847 roku Solange poślubiła rzeźbiarza Auguste’a Clésingera, doszło do scysji pomiędzy nowożeńcami a George i jej synem. Państwo Clésinger zostali wyrzuceni z Nohant. Gdy nieświadomy awantury Chopin im pomógł, pisarka zerwała z nim znajomość.

W międzyczasie Maurycy rozwijał swoją nową pasję, jaką był teatr marionetek. Na Wigilię 1849 roku zaprosił do siebie starszego przyjaciela, Alexandre Manceau, który niebawem stał się partnerem George. Sam Maurycy, ku utrapieniu swojej matki, nie spieszył się z ustatkowaniem. Miał ciągle w pamięci burzliwe rozstanie swoich rodziców, a także był świadkiem rozpadu małżeństwa Solange. Zamiast tego poświęcił się ilustrowaniu powieści swojej matki.

Zachęcany przez George 17 maja 1862 roku poślubił młodziutką Linę Calamatta, córkę Luigiego Calamatta, malarza i przyjaciela pisarki. I choć panna młoda nie wniosła żadnego posagu, jej teściowa była bardzo zadowolona. Para doczekała się trojga dzieci – przedwcześnie zmarłego syna Marca-Antoine oraz córek Aurore i Gabrielle.

W późniejszych latach zajmował się hodowlą i kolekcjonowaniem motyli. Napisał kilka powieści, a także monumentalne studium o komedii dell’arte „Masques et Bouffons (comédie italienne)”. Zmarł w Nohant w wieku 66 lat.