George Gordon Byron
Data i miejsce urodzenia22 stycznia 1788 roku
Londyn
Data i miejsce śmierci19 kwietnia 1824 roku
Missolungi
RodziceJohn (1756-1791)
Catherine z domu Gordon (1765-1811)
RodzeństwoAugusta (1783-1851) – przyrodnia siostra
ŻonaAnne z domu Milbanke (1792-1860)
DzieciElizabeth Medora Leigh (1814 – 1849)
Augusta Ada Byron (1815-1852)
Allegra Byron (1817-1822)

Lord George Byron, angielski poeta i dramaturg, jedna z najbardziej znanych i kontrowersyjnych postaci romantyzmu, pochodził z arystokratycznej rodziny – ród jego ojca, kapitana Johna Byrona, wywodził się od normandzkich rycerzy z XI wieku, jego matka zaś, Catherine, była spokrewniona ze szkocką dynastią Stuartów. John szybko roztrwonił majątek wniesiony w posagu przez żonę. George urodził się ze zdeformowaną stopą, czemu nie były w stanie zaradzić liczne kuracje medyczne. Wychowywał się w Szkocji, jednak w wieku 10 lat po śmierci stryjecznego dziada otrzymał tytuł szóstego barona Byron i przeniósł się do Anglii, do posiadłości rodowej w Newstead Abbey. Kształcił się w ekskluzywnej szkole w Harrow, a następnie ukończył studia na uniwersytecie w Cambridge. Wtedy też przeżył pierwsze uniesienia miłosne – najpierw zakochał się w Mary Chaworth, lecz z powodu waśni rodzinnych (dziadek George’a zabił dziadka Mary) nie mogli być razem. Następnie jego serce podbił John Edleston, kolega z chóru. Na te lata datuje się również jego pierwsze próby literackie.

Na początku 1812 roku Byron zasiadł w Izbie Lordów, zaczął też udzielać się towarzysko wśród londyńskiej elity. Głośnym skandalem skończył się jego romans z Caroline Lamb, żoną przyszłego premiera. W dodatku przyrodnia siostra George’a, Augusta Leigh, urodziła w 1814 roku córkę, która najprawdopodobniej była owocem ich kazirodczego związku. Cały Londyn huczał od plotek, aż Byron za radą Augusty poślubił kuzynkę męża lady Lamb, Annę Isabellę Milbanke, zwaną Annabellą, w 1815 roku. Pod koniec tego samego roku Lady Byron urodziła córkę, Augustę Adę, która później zdobyła sławę jako matematyczka, Ada Lovelace.

Małżeństwo jednak nie przetrwało, a w 1816 roku lord Byron wyjechał do Genewy, gdzie zaprzyjaźnił się z innym poetą, Percym Shelleyem, i jego narzeczoną, Mary Godwin. Zaprosił Shelleyów do swojej posiadłości Villa Diodati na całe lato, gdzie przybyli wraz z przyrodnią siostrą Mary, Claire Clairmont. Nieustający deszcz i słota skutecznie zniechęcał do opuszczania posiadłości, więc Byron zaproponował swym gościom oraz swemu osobistemu lekarzowi, Johnowi Polidori, wyzwanie literackie – napisanie powieści grozy. Mary i John, choć dużo mniej doświadczeni niż Shelley i Byron, stworzyli historie czytane do dziś – „Frankensteina” i „Wampira”. Gdy inni pisali, George uwodził Claire, która urodziła mu córkę Allegrę.

W następnym roku Byron przeniósł się do Włoch, gdzie stworzył swoje największe dzieło – poemat dygresyjny „Don Juan”. Zetknął się też wtedy ze środowiskiem spiskowców-karbonariuszy, a w 1823 roku został członkiem komitetu propagującego ideę uwolnienia Greków spod władzy tureckiej. Po wybuchu powstania antytureckiego w Grecji dołączył do walczących, wspierając ich jednocześnie finansowo. Zmarł nagle w wieku 36 lat na febrę. Pomimo jego gorącego pragnienia bycia pochowanym w Grecji jego ciało odesłano do Anglii i pochowano na cmentarzu kościoła św. Marii Magdaleny nieopodal Westminster Abbey.