John William Polidori
Data i miejsce urodzenia7 września 1795 roku
Londyn
Data i miejsce śmierci24 sierpnia 1821 roku
Londyn
RodziceGaetano (1764-1853)
Anna Maria z domu Pierce
RodzeństwoMaria (1794-1867)
Frances (1800-1886)
Philip (1804-?)
Henry (1808-?)
Eliza (1810-1893)

John Polidori, pisarz i osobisty lekarz lorda Byrona, autor „Wampira”, był najstarszym synem włoskiego uczonego, Gaetano Polidoriego, i jego żony, Anny Marii Pierce, angielskiej guwernantki. Ukończył Uniwersytet w Edynburgu, gdzie napisał pracę o lunatykowaniu i otrzymał tytuł doktora medycyny. W 1816 roku zaczął pracę jako osobisty lekarz słynnego poety, lorda George’a Byrona, i towarzyszył mu w podróżach po Europie. Wydawca John Murray zaproponował Polidoriemu prowadzenie dziennika tych wojaży.

Niebawem poeta i jego lekarz zawitali do Villi Diodati, gdzie odwiedzili ich Percy Shelley, Mary Godwin i Claire Clairmont. Anomalie pogodowe sprawiły, że cała piątka spędziła większość lata razem. Wtedy to lord Byron zaproponował gościom konkurs na napisanie najlepszego opowiadania grozy. Polidori stworzył wtedy postać lorda Ruthvena, pierwszego wampira-arystokratę, wzorując go na swoim pracodawcy i opierając się na fragmencie napisanym przez Byrona.

Młody lekarz często był obiektem żartów pozostałych członków „grupy Diodati”, którzy nie uważali go za równego sobie w kwestiach intelektualnych. Miał również słabość do Mary, która traktowała go z pobłażaniem.

W wrześniu 1816 roku Polidori został odprawiony przez Byrona. Udał się w podróż do Włoch, a następnie wrócił do Anglii. Zamieszkał w Norwich, gdzie usiłował otworzyć własną praktykę lekarską. Niebawem jednak uległ wypadkowi – jego powóz uderzył w drzewo, a on sam doznał urazu głowy. W sierpniu 1819 roku „Wampir” został wydany wbrew jego woli i podpisany jako nowe dzieło Byrona. Lord publicznie wyparł się autorstwa.
Z powodu kłopotów finansowych Polidori zdecydował się na studiowanie prawa, jednak depresja oraz skłonność do hazardu pogrążały go coraz bardziej. Ostatecznie zmarł w wieku niespełna 26 lat – nie ma pewności, czy z przyczyn naturalnych, czy w wyniku samobójstwa.