Anne Isabella Noel Byron z domu Milbanke
Data i miejsce urodzenia17 maja 1792 roku
Elemore Hall
Data i miejsce śmierci16 maja 1860 roku
Londyn
RodziceRalph Milbanke (1747-1825)
Judith Noel (1751-1822)
MążGeorge Byron (1788-1824)
DzieciAugusta Ada (1815-1852)

Lady Annabella Byron z domu Milbanke, żona poety George’a Byrona i matka jego jedynej córki, Ady. Była jedynym dzieckiem barona Ralpha Milbanke i jego żony Judith Noel, i od najmłodszych lat wyróżniała się inteligencją. Z tego też powodu jej rodzice zatrudnili Williama Frenda, byłego profesora z Uniwersytetu Cambridge, na jej osobistego nauczyciela, który zapewnił jej znakomite wykształcenie.

W marcu 1812 roku spotkała po raz pierwszy lorda Byrona, opromienionego sławą po sukcesie poematu „Wędrówki Childe Harolda”. Jego związek z Caroline Lamb, żoną Williama Lamba, kuzyna Annabelli, a także plotki o rzekomym kazirodczym romansie z przyrodnią siostrą, Augustą Leigh, wywoływały skandal i prowokowały plotki na angielskich salonach. By uspokoić sytuację, Byron zainteresował się poważną i pobożną Annabellą, lecz ona odrzuciła jego zaręczyny po przeanalizowaniu jego charakteru.

Utrzymywali nadal kontakt listowny, a dziewczyna czuła, że jej religijnym obowiązkiem było wspieranie go i pomoc w poprawie moralnej. Poeta zaczął bywać w jej rodzinnej posiadłości i niebawem ponownie poprosił ją o rękę. Tym razem się zgodziła, ponoć pod przymusem, i pobrali się 2 stycznia 1815 roku w Seaham Hall w hrabstwie Durham. Po ślubie zamieszkali w Londynie, w posiadłości Piccadily Terrace.

W tym czasie Byron zmagał się z poważnymi problemami finansowymi i usiłował sprzedać swoje posiadłości, by spłacić długi. Odreagowywał sytuację na ciężarnej Annabelli, a także pił duże ilości alkoholu. Przerażona Lady Byron wezwała na pomoc jego siostrę, Augustę, co jednak rozwścieczyło go jeszcze bardziej. 10 grudnia 1815 roku przyszła na świat córka Byronów, Augusta Ada.

Niedługo później minęła pierwsza rocznica ich ślubu i Annabella nabrała przekonania, że jej mąż był szalony, więc starannie dokumentowała jego zachowanie. On zaś postanowił, że wyprowadzą się z Piccadily Terrace, a ona wraz z córką zamieszka u swoich rodziców, aż ich sytuacja finansowa się nie poprawi. Niebawem Annabella napisała do niego z prośbą o separację, lecz Augusta przechwyciła ten z list z obawy, że jej brat popełniłby samobójstwo. Wiadomość jednak w końcu do niego dotarła, on zaś, choć początkowo nie mógł uwierzyć w to, że nie chciała z nim żyć, przystał na separację. Niedługo później opuścił Anglię na dobre.

Następne lata Annabella poświęciła wychowaniu córki, obawiając się, by ta nie poszła w ślady swego szalonego ojca. Zachowała też całą korespondencję z poetą i starannie udokumentowała cały ich związek na wypadek, gdyby Byron postanowił walczyć o prawa do opieki nad dzieckiem. On jednak zmarł w Grecji w 1824 roku.

Annabella zaś pilnowała, by Ada zajmowała się głównie naukami ścisłymi i unikała literatury. Odniosło to skutek – zaprzyjaźniła się ona z matematykiem Charlesem Babbage i współpracowała z nim nad maszyną analityczną, także po ślubie z Williamem Kingiem, hrabią Lovelace. Miała jednak równie buntowniczą naturę, jak jej ojciec, plotkowano o jej licznych romansach, a jej pociąg do hazardu stał się przyczyną jej licznych długów.

W 1848 roku Fryderyk Chopin przybył do Wielkiej Brytanii, gdzie poznał lady Byron i jej córkę. Zanotował później w liście do matki: „Między ciekawościami także lady Byron, z którą bardzo niby sympatyzujemy i rozmawiamy jak gęś z prosięciem, ona po angielsku, a ja po francusku. Rozumiem, że znudziła Byrona. Jej córka, lady Lovelace (niby piękność), także ciekawa osoba.” Ada zmarła niespodziewanie w wieku 36 lat. Niedługo wcześniej Annabella odwiedziła ją na łożu śmierci i namówiła do nawrócenia religijnego, a także starannie kontrolowała, kto ją odwiedzał.

Sama lady Byron zmarła na nowotwór piersi na dzień przed swoimi 68. urodzinami i pochowano ją na cmentarzu Kensal Green w Londynie.