Augusta Ada King, hrabina Lovelace
Data i miejsce urodzenia10 grudnia 1815 roku
Londyn
Data i miejsce śmierci27 listopada 1852 roku
Londyn
RodziceGeorge Byron (1788-1824)
Anne z domu Milbanke (1792-1860)
RodzeństwoElizabeth Medora Leigh (1814 – 1849) – przyrodnia siostra
Allegra Byron (1817-1822) – przyrodnia siostra
MążWilliam King (1805-1893)
DzieciAnne (1837-1917)
Ralph (1839-1906)
Byron (1836-1862)

Ada Lovelace, angielska matematyczka nazywana pierwszą programistką komputerową. Była córką i jedynym dzieckiem lorda George’a Byrona i jego żony, Anny Isabelli Milbanke (zwanej Annabellą). Dostała imię po swojej ciotce, Auguście Leigh, która najprawdopodobniej urodziła jedną z jej przyrodnich sióstr. Krótko po jej narodzinach jej matka przeniosła się do swoich rodziców z Adą i wniosła o separację, Byron zaś podpisał stosowne dokumenty, po czym wyjechał z Anglii na stałe. Nigdy więcej nie zobaczył córki ani żony.

Lady Byron nie paliła się do wychowywania chorowitej córki, więc małą często opiekowała się babcia, matka Annabelli. Adzie zapewniono jednak najlepsze możliwe wykształcenie, z naciskiem na nauki ścisłe, tak uwielbiane przez jej matkę. Wprawdzie dziewczyna kochała poezję, a jej ojciec, którego nigdy nie poznała, fascynował ją do tego stopnia, że po śmierci kazała się pochować obok niego, ale matka nie szczędziła sił, aby uwagę jej córki zwrócić w innym kierunku.

Ada odziedziczyła po ojcu fantazję i buntowniczą naturę. Jako osiemnastolatka nawiązała romans ze swoim nauczycielem i chciała go poślubić w sekrecie, jednak cała sprawa wyszła na jaw. Jej matka nie dopuściła do skandalu. W wieku niespełna dwudziestu lat Ada poślubiła barona Williama Kinga, z którym doczekała się trójki dzieci – Byrona, Anny Isabelli i Ralpha Gordona. W 1838 roku jej mąż otrzymał tytuł hrabiego Lovelace.

Na inteligencji dziewczyny poznał się szybko Charles Babbage, profesor z Cambridge. Choć zajmował się również astronomią i mechaniką, to w matematyce osiągnął najwięcej sukcesów. Był między innymi autorem tablic logarytmicznych, ale ponad wszystko pragnął skonstruować maszynę różnicową. To urządzenie mechaniczne, służące do tworzenia tablic matematycznych dla funkcji wielomianowych z wykorzystaniem metody różnic skończonych. Babbage’owi udało się skonstruować prototyp, który pokazał Adzie. Dziewczyna zaś gorąco pragnęła w swoim życiu łączyć poezję i wyobraźnię z matematyką i nauką. Profesor poprosił ją zatem, aby przetłumaczyła z włoskiego rozprawę Louisa Menebre o maszynie analitycznej, ona zaś dołączyła do tłumaczenia obszerne notatki, trzykrotnie dłuższe od samej rozprawy. W tychże notatkach Ada zawarła algorytm do obliczenia liczby Bernoulliego, który po latach nazwano pierwszym programem komputerowym.

Utrzymywała kontakt ze swoją przyrodnią siostrą Elizabeth Medorą Leigh. Sama również wiodła skandaliczny żywot – po salonach krążyły plotki o jej romansach, traciła też duże sumy pieniędzy przez hazard. Wraz z kilkoma przyjaciółmi próbowała opracować matematyczny wzór, który pozwoliłby jej wygrywać zakłady na wyścigach konnych. Jego niepowodzenie stało się przyczyną jej licznych długów.

W 1852 roku niespodziewanie zachorowała na nowotwór macicy. Przez następne miesiące opiekowała się nią matka, która starannie pilnowała, kto ją odwiedzał, i separowała ją od przyjaciół. Wymogła od niej także religijne nawrócenie. Mąż opuścił Adę po jej tajemniczym wyznaniu, którego treść jest dziś nieznana. Zmarła w wieku 36 lat jak jej ojciec i została pochowana przy nim na cmentarzu kościoła św. Marii Magdaleny nieopodal Westminster Abbey.