Augusta Maria Leigh z domu Byron
Data i miejsce urodzenia26 stycznia 1783 roku
Newstead Abbey
Data i miejsce śmierci12 października 1851 roku
Cambridgeshire
RodziceJohn Byron (1756-1791)
Amelia Darcy (1754-1784)
RodzeństwoGeorge (1788-1824) – przyrodni brat
MążGeorge Leigh (1771-1850)
DzieciGeorgiana Augusta (1808-1866)
Augusta Charlotte (1811-1830)
George Henry (1812-1875)
Elizabeth Medora (1814 – 1849)
Frederick George (1816-1862)
Amelia Marianne (1817-1876)
Henry Francis (1820-1853)

Augusta Leigh z domu Byron, przyrodnia siostra lorda George’a Byrona i najprawdopodobniej matka jego dziecka, była jedyną córką kapitana Johna Byrona, zwanego „Szalonym Jackiem”, i jego pierwszej żony Amelii z domu Darcy. Jej matka zmarła krótko po jej narodzinach, a dziewczynką zaopiekowała się babka, lady Mary Holderness. W tym czasie kapitan Byron poślubił Catherine Gordon, której fortunę wykorzystał do spłacenia własnych długów. Niebawem urodził im się syn, George, przyszły poeta.

Augusta poślubiła podpułkownika George’a Leigha, swego kuzyna, i urodziła siódemkę dzieci – Georgianę Augustę, Augustę Charlotte, George’a Henry’ego, Elizabeth Medorę, Fredericka George’a, Amelię Marianne i Henry’ego Francisa. Małżeństwo jednak nie było udane, a mąż przepuścił rodzinny majątek w grach hazardowych. Niebawem Augusta poznała swego przyrodniego brata, George’a. Choć nie wychowywali się razem, natychmiast nawiązała się pomiędzy nimi nić porozumienia. Często spotykali się i wymieniali listy, dzieląc się troskami i problemami rodzinnymi. Ich relacja stała się tak bliska, że najprawdopodobniej doszło między nimi do kazirodztwa. Kiedy Augusta zaszła w ciążę i urodziła córkę, Elizabeth Medorę, Byron przyszedł zobaczyć dziecko kilka dni po narodzinach, by upewnić się, że nie jest zdeformowane, o czym pisał w liście do Lady Melbourne.

Plotki o prawdziwej naturze relacji łączącej poetę z jego przyrodnią siostrą krążyły po całej Anglii. By je uciszyć, Byron poślubił Annabellę Milbanke, majętną pannę z dobrego domu. Małżeństwo szybko okazało się katastrofą – już po roku wspólnego pożycia Annabella uznała Byrona za szalonego, zabrała ich córkę i wniosła o separację. By uciec przed kolejnymi skandalami, poeta wyjechał z Anglii na zawsze.

Po tych wydarzeniach Augusta starała się wieść przykładne życie damy z towarzystwa. Jednak po kilku latach w jej najbliższej rodzinie wybuchły kolejne skandale. Jej córka Georgiana poślubiła swego kuzyna, Henry’ego Trevaniona, ponoć z inicjatywy samej Augusty. Para doczekała się trójki dzieci, lecz Trevanion po kilku latach porzucił Georgianę i związał się z jej siostrą, Elizabeth Medorą. Augusta zmarła w wieku 68 lat.