William Blake
Data i miejsce urodzenia28 listopada 1757 roku
Londyn
Data i miejsce śmierci12 sierpnia 1827 roku
Londyn
RodziceJames Blake
Katherine z domu Wright
Rodzeństwoczworo
ŻonaCatherine z domu Boucher (1762-1831)

William Blake, angielski poeta, pisarz, malarz, rytownik drukarz i mistyk, prekursor romantyzmu, był synem Jamesa Blake’a, średniozamożnego pończosznika i jego żony Katherine z domu Wright. Do szkoły uczęszczał tylko do czasu, aż nauczył się czytać i pisać – później matka kształciła go w domu, a on chodził jedynie na lekcje rysunku. Już wtedy ujawniła się jego pasja do rytownictwa – w wieku dziesięciu lat zaczął sam tworzyć i kolekcjonować sztychy. Widząc jego talent, rodzice posłali go na naukę w warsztacie rytowniczym Henry’ego Basire’a. Po siedmiu latach został profesjonalnym rytownikiem.

Dwa lata później William otrzymał zadanie skopiowania wizerunków z gotyckich kościołów w Londynie. Podczas pracy w Westminster Abbey rzekomo miał wizję Jezusa i apostołów, a także procesję mnichów i księży. Niedługo później został przyjęty do Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie buntował się przeciwko „niewykończonej” sztuce Rubensa, preferując klasyczne piękno Michała Anioła i Rafaela.

W 1782 roku poślubił niepiśmienną Catherine Boucher, którą następnie nauczył pisać i czytać, a także wyszkolił z rytownictwa. W następnych latach żona była dla niego wielkim wsparciem. Nie mieli dzieci.

Rok po ślubie wydał swój pierwszy tomik poezji, „Poetical Sketches”. Niedługo później wraz z Jamesem Parkerem otwarł drukarnię i zaczął uczęszczać do salonu radykalnego wydawcy Josepha Johnsona. Spotykał tam innych wielkich artystów – malarza Johna Henry’ego Fuseli, poetę Williama Wordswortha i pisarzy Williama Godwina i Mary Wollstonecraft. Blake zdobywał coraz większe uznanie, a koledzy po fachu podsuwali mu dobrze płatne zlecenia, co umożliwiało mu tworzenie bez tradycyjnego mecenatu.

W 1800 roku przeniósł się do Felpham, gdzie zajmował się ilustrowaniem cudzych wierszy. Jednocześnie eksperymentował z kolejnymi dziedzinami sztuki, tam też napisał swój poemat „Milton”. Po powrocie do Londynu zaś zaczął pisać i ilustrować „Jerusalem. The Emanation of the Giant Albion”, profetyczną książkę, którą uznał za swoje arcydzieło. Praca nad nim zajęła mu szesnaście lat życia.

W 1818 roku poznał grupę artystyczną „Shoreham Ancients”, której członkowie, podobnie jak on, odrzucali nowoczesne wzorce w sztuce i wierzyli w duchową i artystyczną Nową Erę. W tym czasie Blake zilustrował biblijną Księgę Hioba, a także zaczął pracę nad ilustracjami do „Boskiej komedii” Dantego. Nie dokończył jednak tworzenia, zmarł bowiem w wieku 69 lat w swoim łóżku.