Sophie-Victoire Dupin z domu Delaborde
Data i miejsce urodzenia23 lipca 1773 roku
Paryż
Data i miejsce śmierci19 sierpnia 1837 roku
Paryż
RodziceAntoine-Claude (1734-1781)
Marie Anne z domu Cloquard (1751-?)
MążMaurice Dupin (1778-1808)
DzieciCaroline Delaborde (1799-1878)
Aurore Dupin (George Sand) (1804-1876)
Auguste Dupin (1808-1808)

Sophie Victorie Delaborde, matka George Sand, była córką najemcy, Antoine-Claude Delaborde i jego żony Marie Anne z domu Cloquard. Jej rodzice zmarli przedwcześnie, a dziewczynką i jej młodszą siostrą zajęła się babcia ze strony matki. Jej dziadek zarabiał na życie jako sprzedawca ptaków. W czasach Terroru Sophie wraz z siostrą została aresztowana za śpiewanie piosenki kontrrewolucyjnej i umieszczona w więzieniu mieszczącym się w klasztorze angielskich sióstr augustianek. Wypuszczono ją na wolność w sierpniu 1794 roku.

Atrakcyjna i śmiała Sophie miała powodzenie wśród mężczyzn. 10 marca 1799 roku urodziła swoje pierwsze dziecko, Caroline, której ojcem był generał adiutant Claude-Antoine Collin. Następnie towarzyszyła Collinowi w podróży do Mediolanu, gdzie poznała oficera Maurice Dupina. Maurice i Sophie niemal natychmiast nawiązali romans pomimo różnicy stanów (Dupin pochodził z arystokracji).

Przez następne kilka lat wspólnie podróżowali po Europie, czego wymagała kariera wojskowa Maurice’a. Kiedy Sophie zaszła w ciążę i urodziła córkę, Aurore (przyszłą George Sand), postanowili wziąć ślub mimo braku zgody rodziców (co było w tamtym czasie nielegalne we Francji).

W 1808 roku pomimo kolejnej ciąży Sophie raz jeszcze wyruszyła w podróż za mężem, pomimo zaawansowanej ciąży. Ich drugie dziecko, syn Auguste, przyszedł na świat w Madrycie 12 czerwca 1808 roku, lecz od urodzenia był niewidomy. Dupin otrzymał urlop i wspólnie z rodziną powrócili do Francji, niestety trudy podróży sprawiły, że dziecko zmarło 8 września tego samego roku. Tydzień później Maurice wracał konno z kolacji z przyjaciółmi, gdy niespodziewanie koń wpadł na stos kamieni i gruzu pozostawiony na poboczu drogi, stanął dęba i zrzucił swojego jeźdźca. Dupin złamał kręgosłup i zginął na miejscu.

Owdowiała Sophie wspólnie z teściową zajmowała się edukacją córki. Niestety kobiety pochodzące z kompletnie różnych warstw społecznych rzadko kiedy zgadzały się ze sobą. Również Aurore często popadała w konflikt z matką.

W lipcu 1837 roku Sophie zachorowała ciężko i została umieszczona w paryskim domu opieki, gdzie zmarła 19 sierpnia w wieku 64 lat.