Maurice François Élisabeth Dupin de Francueil
Data i miejsce urodzenia9 stycznia 1778 roku
Paryż
Data i miejsce śmierci16 września 1808 roku
Nohant-Vic
RodziceLouis (1716-1780)
Marie-Aurore z domu de Saxe (1748-1821)
ŻonaSophie-Victoire z domu Delaborde (1773-1837)
DzieciHippolyte Chariton (1799-1848)
Aurore Dupin (George Sand) (1804-1876)
Auguste Dupin (1808-1808)

Maurice Dupin de Francueil, ojciec George Sand, był synem Louisa i jego żony Marie-Aurore de Saxe, córki marszałka Maurice’a de Saxe. W dniu ich ślubu Louis miał 61 lat, a Marie-Aurore – 29. Rok później przyszedł na świat Maurice, nazwany zgodnie z tradycją rodzinną matki (synów nazywano Maurice, a córki – Aurore), której wiele lat później trzymała się pisarka.
Państwo Dupin zamieszkali w Château Raoul, dawnym domu książąt Chauvigny w Châteauroux, i prowadzili tam wystawne życie, często wykraczające poza ich możliwości finansowe. Gdy Louis zmarł w 1786 roku, jego żona wraz z ośmioletnim synem przeniosła się do Paryża i z trudem spłaciła wszystkie długi. Utrzymywała się ze skromnej renty po mężu.

W czasie rewolucji Marie-Aurore, której sytuacja finansowa nieco się poprawiła, postanowiła kupić posiadłość Nohant w rejonie Berry, niedaleko La Châtre. Tam mieszkały również następne pokolenia rodziny.
Gdy Marie-Aurore została aresztowana za pomoc w ukrywaniu kosztowności znajomemu szlachcicowi, Maurice, zmuszony do zamieszkania w Passy, wraz z przyjacielem zniszczył najbardziej niebezpieczne dokumenty i niecierpliwie oczekiwał uwolnienia matki, co nastąpiło po dziewięciu miesiącach.

Marie-Aurore kształciła syna, który wykazywał talenty artystyczne – świetnie grał na skrzypcach, kochał również operę i śpiew. Z drugiej strony interesowała go wojaczka – w swoim pokoju często studiował przebieg słynnych bitew.

W wieku dwudziestu lat Maurice otrzymał pobór do wojska i wziął udział w drugiej kampanii włoskiej Napoleona. Niebawem poznał pochodzącą z ludu Sophie Delaborde, z którą związał się pomimo różnicy stanów. Kiedy Sophie zaszła w ciążę i urodziła córkę, Aurore (przyszłą George Sand), postanowili wziąć ślub mimo braku zgody rodziców (co było w tamtym czasie nielegalne we Francji).

W 1808 roku pomimo kolejnej ciąży Sophie wyruszyła w podróż za mężem. Ich drugie dziecko, syn Auguste, przyszedł na świat w Madrycie 12 czerwca 1808 roku, lecz od urodzenia był niewidomy. Dupin otrzymał urlop i wspólnie z rodziną powrócili do Francji, niestety trudy podróży sprawiły, że dziecko zmarło 8 września tego samego roku. Tydzień później Maurice wracał konno z kolacji z przyjaciółmi, gdy niespodziewanie koń wpadł na stos kamieni i gruzu pozostawiony na poboczu drogi, stanął dęba i zrzucił swojego jeźdźca. Dupin złamał kręgosłup i zginął na miejscu.