John Keats
Data i miejsce urodzenia31 października 1795 roku
Londyn
Data i miejsce śmierci23 lutego 1821 roku
Rzym
RodziceThomas Keats (1760-1804)
Frances Jennings (1775-1810)
RodzeństwoJohn (1797-1841)
Thomas (1799-1818)
Frances (1803-1889)

John Keats, jeden z najważniejszych angielskich poetów romantycznych był najstarszym z pięciorga dzieci stajennego, Thomasa Keatsa, i jego żony Frances Jennings. Jako że jego rodziców nie stać było, żeby posłać go do Eton College albo Harrow School, uczęszczał do szkoły Johna Clarka w Enfield. Liberalny i postępowy charakter tamtejszej edukacji pozytywnie wpłynął na nastoletniego Keatsa, który już w dzieciństwie znany był ze swojego wybuchowego charakteru i skłonności do bójek. Jego ojciec zginął w wyniku upadku z konia, gdy John miał osiem lat, a sześć lat później jego matka zmarła na gruźlicę. Dziećmi Keatsów zajęli się dziadkowie.

Po ukończeniu szkoły John zaczął szkolić się pod okiem Thommasa Hammonda, chirurga i aptekarza, a następnie przyjął się do pracy w Guy’s Hospital w Londynie. Szybko został awansowany na asystenta chirurga, a jego rodzina podejrzewała, że młody Keats zostanie pełnoprawnym lekarzem, ze stałym dochodem. Jednak dziewiętnastolatek wciąż się wahał, ponieważ pragnął poświęcić się poezji. Krótko po otrzymaniu licencji medycznej oznajmił, że porzuci medycynę na rzecz bycia poetą.

W październiku 1816 roku Keats poznał Leigha Hunta, który pomógł mu wydać trzy tomy poezji, Hunt również przedstawił go Byronowi i Shelleyowi. W 1818 roku Keats wraz z przyjacielem, Charlesem Armitage’em Brownem, ruszyli śladami szkockiego poety Roberta Burnsa do Irlandii i Szkocji. Niestety w czasie podróży John rozchorował się poważnie, a przeziębienie szybko przerodziło się w gruźlicę. Po powrocie Brown zaprosił przyjaciela do swojego domu. Był to najlepszy okres w twórczości poety, na co niebagatelny wpływ miała też miłość do sąsiadki Browna, Fanny Brawne. Jednak stan jego zdrowia pogarszał się, aż lekarze zalecili mu podróż do Włoch i kurację w tamtejszym klimacie. Jednak nawet to nie pomogło, i po kilku miesiącach w Rzymie Keats zmarł w wieku zaledwie 25 lat.