Henryka Ewa Kuczkowska z domu Ankwicz
Data i miejsce urodzenia29 listopada 1810 roku
Machowa pod Pilznem
Data i miejsce śmierci7 stycznia 1879 roku
Krasne (pow. Przasnysz)
RodziceStanisław Ankwicz (ok. 1786-1840)
MążStanisław Sołtyk (1810-1840)
Kazimierz Kuczkowski (1814-1863)
DzieciStanisław (1846-1859)
Maria (1849-?)

Henrietta Ewa Ankwicz, ukochana i muza Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego, była córką hrabiego Stanisława Ankwicza i jego żony, Anny z Łempickich, a jej bogata rodzina pochodzenia mieszczańskiego otrzymała tytuł hrabiowski od cesarzowej Marii Teresy. Henryka władała kilkoma językami, pisywała i tłumaczyła wiersze, a także obracała się w środowisku artystów. Jej rodzice prowadzili salon przy via Mercede w Rzymie.

Jako dziewiętnastolatka poznała Adama Mickiewicza i niebawem została jego przewodniczką po stolicy Włoch. Wspólnie spędzony czas zbliżył ich do siebie, a poeta prawdopodobnie powziął zamiar poślubienia Henrietty. Na drodze stanęli mu jednak jej rodzice, którzy pragnęli wydać ją za kogoś znacznie zamożniejszego. Próbowali zeswatać córkę z Zygmuntem Krasińskim, którego dużo bardziej zajmował Mickiewicz, a z kobiet – Joanna Bobrowa.

W grudniu 1836 roku Henrietta poślubiła Stanisława Sołtyka, który zmarł po niespełna czterech latach. Następnie wyszła za Kazimierza Kuczkowskiego i wspólnie zamieszkali w Woli Justowskiej pod Krakowem. Niestety nieumiejętność gospodarowania pieniędzmi przez Kazimierza i Henriettę (cechę tę również posiadał Mickiewicz) doprowadziła ich do konieczności sprzedaży majątków, zamieszkania w rodzinnej Machowej i do skrajnej biedy.

Henrietta najprawdopodobniej była pierwowzorem Ewy Horeszkówny z „Pana Tadeusza” i Ewy z „Dziadów”, Mickiewicz poświęcił jej również wiersze „Do mego cziczerone” i „Do H***”. Odyniec, towarzysz Wieszcza, uwiecznił ją w „Listach z podróży”, a Krasiński ponoć również napisał dla niej kilka utworów.