Napoleon Stanisław Adam Feliks Zygmunt Krasiński
Data i miejsce urodzenia19 lutego 1812 roku
Paryż
Data i miejsce śmierci23 lutego 1859 roku
Paryż
RodziceWincenty (1783-1858)
Maria z Radziwiłłów (1779-1822)
ŻonaEliza z Branickich (1820-1876)
DzieciWładysław Wincenty (1844-1873)
Zygmunt (1846-1867)
Maria Beatrix (1850-1884)
Elżbieta (1853-1857)

Zygmunt Krasiński, jeden z trzech Wieszczów, był synem Wincentego Krasińskiego, napoleońskiego generała, i Marii z Radziwiłłów. Sam Napoleon został ojcem chrzestnym małego Zygmunta, nie uczestniczył jednak w samej uroczystości chrzcin. Po śmierci Marii w 1822 roku wychowaniem syna zajął się hrabia Wincenty, który po upadku Napoleona stał się lojalnym poddanym cara Rosji. Z tego też powodu Zygmunt jako student nie uczestniczył w manifestacjach patriotycznych, co doprowadziło do jego konfliktu z rówieśnikami. Upokorzony przez kolegów przerwał studia i wyjechał do Szwajcarii, gdzie jednak nie uwolnił się spod wpływu ojca. Gdy w 1830 roku wybuchło powstanie listopadowe, ojciec kategorycznie zabronił Zygmuntowi uczestnictwa. Konflikt wewnętrzny w młodym poecie skutkował pogorszeniem zdrowia – rozstrojem nerwowym i chorobą oczu, grożącą ślepotą.

Podczas kilku miesięcy leczenia w Wiedniu, spędzonych samotnie w ciemnym pokoju, napisał „Nie-Boską komedię”, swoje najbardziej znane dzieło. Po zakończeniu kuracji podróżował po Europie – odwiedził między innymi Petersburg i Kraków. W Rzymie poznał pięć lat starszą mężatkę, Joannę Bóbr-Piotrowicką, z którą nawiązał namiętny romans. Joanna zostawiła dla niego męża, jednak jego ojciec nie chciał, aby na ich arystokratyczną rodzinę padł cień tego skandalu i nakazał Zygmuntowi rozstać się z ukochaną. Poeta życzenie ojca spełnił. W międzyczasie poznał również Juliusza Słowackiego, z którym połączyła go serdeczna przyjaźń. Krasiński jako pierwszy poznał się na talencie młodego poety, zachwycając się między innymi „Anhellim”.

W Wigilię 1838 roku w Neapolu poznał Delfinę Potocką, w której natychmiast się zakochał z wzajemnością. Jego ojcu nie podobał się ten romans z rozwódką, dlatego wymógł na Zygmuncie małżeństwo z Elizą z Branickich. Poeta jednak nie przerwał romansu z Delfiną, a jego małżonka godziła się na to, nie naciskając ani nie wymuszając niczego. Wbrew zapewnieniom w listach do Potockiej, że z żoną nic go nie łączy, Eliza urodziła mu czworo dzieci, z czasem również małżonkowie zbliżyli się do siebie.

W 1848 roku w Rzymie poznał młodego Cypriana Norwida, a także popadł w konflikt z Adamem Mickiewiczem odnośnie utworzenia Legionu Polskiego. Zygmuntowi nie spodobał się „Skład zasad”, daleki od bliskiego mu konserwatyzmu. Jego postawa wywarła silny wpływ na Norwida, który również stanął po przeciwnej stronie barykady, co Mickiewicz.

W latach 50. Krasiński coraz bardziej podupadał na zdrowiu. Męczyła go gruźlica i postępująca choroba oczu, w dodatku w 1857 roku zmarła jego najmłodsza córka. 23 lutego 1859 roku Zygmunt dokonał żywota w Paryżu, w wieku 47 lat