Maria Beatrix Raczyńska z Krasińskich
Data i miejsce urodzenia24 lipca 1850 roku
Warszawa
Data i miejsce śmierci24 sierpnia 1884 roku
Trydent
RodziceZygmunt (1812-1859)
Eliza z Branickich (1820-1876)
RodzeństwoWładysław Wincenty (1844-1873)
Zygmunt (1846-1867)
Elżbieta (1853-1857)
MążEdward Raczyński (1847-1926)
DzieciKarol Roger (1878-1946)

Maria Beatrix Raczyńska z Krasińskich, najmłodsza córka hrabiego Zygmunta Krasińskiego i jego żony Elizy z Branickich, nazywana „Panią na Złotym Potoku”. Gdy miała 8 lat, zmarł jej ojciec, matka zaś niebawem poślubiła hrabiego Ludwika Józefa Krasińskiego, dalekiego kuzyna zmarłego poety. Cała rodzina przeprowadziła się do Paryża.

Gdy Maria miała 21 lat, zainteresował się nią sam król Szwecji i Norwegii, Karol XV Bernadotte, który niedawno stracił żonę, Ludwikę Orańską. Rozpoczęto przygotowania do zaręczyn. Choć dziewczyna nie należała do rodu królewskiego, Bernadotte gotów był to obejść, na co duży wpływ miała również fortuna wybranki odziedziczona po ojcu. Planowano nadanie tytułu jej ojczymowi dzięki wstawiennictwu jej krewnego, króla Hiszpanii, plany te jednak pokrzyżowała śmierć Karola XV, a tron szwedzi objął jego młodszy brat, Oskar II.

W 1873 roku na zmarł jej najstarszy brat, Władysław, ordynat rodzinnej Opinogóry, a trzy lata później jej matka, Eliza. Pogrążona w żałobie Maria poznała wtedy hrabiego Edwarda Raczyńskiego, dla którego straciła głowę. Niebawem młodzi wzięli ślub, a rok później przyszedł na świat ich jedyny syn, Karol Roger.

Maria nie zaznała jednak szczęścia w małżeństwie. Podobnie jak ojciec i brat chorowała na gruźlicę, w dodatku była uzależniona od morfiny. Uznawana za ekscentryczkę albo wręcz dziwaczkę, stale zmieniała miejsce zamieszkania i żyła ponad stan. Na początku lat 80. XIX wieku przez krótki czas pomagała w publikowaniu pism swojego ojca w dwutygodniku „Kronika Rodzinna”. W 1884 roku była już tak chora, że praktycznie całe dnie spędzała w łóżku. Zmarła w wieku zaledwie 34 lat. Po jej śmierci jej mąż poślubił Różę Krasińską z Potockich, wdowę po Władysławie, bracie Marii.