Marie-Amélie Thomase Merle z domu Delaunay
Data i miejsce urodzenia6 stycznia 1798 roku
Lorient
Data i miejsce śmierci20 maja 1849 roku
Paryż
RodziceJoseph Delaunay (1766-1802)
Marie z domu Bourdais (1781-1818)
MążLouis Étienne Allan-Dorval (1778-1821)
Jean-Toussaint Merle (1785-1852)
DzieciMarie Louise Désirée (1814-?)
Catherine Françoise Sophie (1815-?)

Marie Dorval, francuska aktorka dramatyczna, przyjaciółka i prawdopodobnie kochanka George Sand, była córką Josepha-Charlesa Delaunay i Marie Bourdais, wędrownych komediantów. Ojciec porzucił ją, gdy miała cztery lata, a niedługo później zmarł na żółtą gorączkę. Wychowywała się z matką i razem z nią podróżowała po Bretanii i Francji. W 1813 roku w Paryżu wspólnie dołączyły do trupy aktorskiej Johanna Rossa. Niebawem młoda Marie poznała baletmistrza Alaina Dorvala, którego poślubiła 12 lutego 1814 roku w wieku zaledwie 16 lat. Choć doczekali się dwóch córek, Marie Louise Désirée i Catherine Françoise Sophie, Alain opuścił żonę w 1818 roku. Kilka lat później zmarł w Petersburgu.

Po jego śmierci Marie postanowiła poświęcić się w pełni aktorstwu. Grywała w rozmaitych komediach, aż zauważył ją Charles-Gabriel Potier, aktor, który zatrudnił ją w Théâtre de la Porte-Saint-Martin. Jej pierwsze występy nie zebrały zbyt pochlebnych opinii, a na sukces musiała czekać aż do roku 1827, kiedy to zagrała w sztuce „Trente ans, ou la vie d’un joueur” (Trzydzieści lat, albo życie gracza). Jej kariera nabrała wtedy rozpędu, a w życiu pojawiła się nowa miłość – dziennikarz Jean-Toussaint Merle, którego poślubiła 17 października 1829 roku. Już na początku ustalili, że łączył ich wolny związek, pozwalający każdemu z nich na swobodne romansowanie.

W 1831 roku związała się z pisarzem Alfredem de Vignym, który wraz z Victorem Hugo wprowadził ją do słynnego teatru Théâtre-Français. Jej gra aktorska, charakteryzująca się dużą dozą namiętności i wrażliwości, doskonale pasowała do literatury przedstawianej na deskach teatrów.

Do jej wielbicieli należała również pisarka George Sand, która postanowiła napisać do aktorki po jednym z jej występów. Kobiety poznały się osobiście w styczniu 1833 roku i bardzo szybko nawiązała się między nimi głęboka więź. Ich wzajemną korespondencję wypełniały żarliwe wyznania i zapewnienia o miłości, a znajomość z Marie stała się dla George ważniejsza niż jej związki z mężczyznami. W 1840 roku wspólnie napisały sztukę „Cosima”, w której Dorval zagrała główną rolę, lecz została ona zdjęta z afisza zaledwie po siedmiu wystawieniach.

Liczne podróże i występy nadszarpnęły siły i zdrowie aktorki, która na dodatek zaczęła tracić głos. W dodatku publiczność coraz większą uwagę poświęcały uwagę młodszym aktorkom, przez co starzejąca się Marie powoli odchodziła w niepamięć. Ostatecznym ciosem okazała się dla niej śmierć wnuka. Aktorka zmarła w Paryżu w wieku 51 lat i została pochowana na cmentarzu Montparnasse.