Konstancja Salomea Grabowska z Gładkowskich
Data i miejsce urodzenia2 czerwca 1810 roku
Warszawa
Data i miejsce śmierci20 grudnia 1889 roku
Skierniewice
RodziceAndrzej Gładkowski
Salomea z domu Woelke (1786-1833)
RodzeństwoAleksander (1813-?)
MążJózef Grabowski (1804-1878)
DzieciAleksander (1832-1897)
Stanisław (1838-?)
Maria (1839-1873)
Zofia (?-1867)

Konstancja Gładkowska, śpiewaczka, młodzieńcza muza i pierwsza miłość Fryderyka Chopina. Była córką Andrzeja Gładkowskiego, murgrabiego domu przy ulicy Zakroczymskiej w Warszawie, i jego żony Salomei z domu Woelke vel Wilkin, zaś jej matką chrzestną była nieślubna córka króla Stanisława Augusta, Konstancja z Cichockich Żwanowa.

W 1824 roku rozpoczęła naukę śpiewu w konserwatorium pod kierownictwem Carla Solivy, a po skończeniu studiów weszła w skład zespołu artystów opery teatru warszawskiego. Już od pierwszych występów uważano ją za wyjątkowo zdolną śpiewaczkę. 21 kwietnia 1829 roku na koncercie solistek warszawskiego konserwatorium poznała młodego Fryderyka Chopina. Ich znajomość trwała półtora roku, aż do wyjazdu Fryderyka z kraju 11 października 1830 roku. Na pożegnanie obdarowali się pierścionkami, lecz później utrzymywali kontakt listowny przez zaledwie rok.

Dobrze zapowiadająca się kariera Konstancji dobiegła końca, gdy 31 stycznia 1832 roku w Warszawie wyszła za mąż za Józefa Grabowskiego i zamieszkała w jego majątku Raducz. Małżeństwo okazało się udane, a Grabowscy doczekali się pięciorga dzieci. Niestety Józef nie radził sobie z prowadzeniem gospodarstwa, skutkiem czego rodzina popadła w kłopoty finansowe.

W 1845 roku Konstancja niespodziewanie zaczęła tracić wzrok. Choć odwiedziła kilku wybitnych okulistów w Poznaniu i Paryżu, nie udało im się uratować jej przed ociemnieniem. Znosiła to jednak z cierpliwością i pogodą ducha, do końca życia kierując domem oraz zajmując się wychowaniem dzieci i wnuków. Nie był to koniec trosk – jej dwie córki zmarły młodo, zaś uwłaszczenie chłopów dodatkowo pogorszyło sytuację materialną Grabowskich.

Po śmierci męża w 1878 roku i sprzedaniu Raducza Konstancja przeniosła się do rodziny Skierniewic, gdzie zamieszkała w modrzewiowym dworze z XVIII roku. Choć chętnie opowiadała o Fryderyku i swojej znajomości z nim, postanowiła spalić całą korespondencję z ukochanym. Zmarła w wieku 79 lat i pochowano ją w grobie męża w Babsku w powiecie rawskim.