Edgar Allan Poe
Data i miejsce urodzenia16 stycznia 1809 roku
Boston
Data i miejsce śmierci7 października 1849 roku
Baltimore
RodziceDavid Poe Jr. (1784-1811)
Elizabeth z domu Arnold (1787-1811)
John Allan (1779-1834) – przybrany ojciec
Frances z domu Valentine (1784-1829) – przybrana matka
RodzeństwoWilliam Poe (1807-1831)
Rosalie Poe (1810-1874)
John Allan (1831-1863) – przybrany brat
William Allan (1832-1868) – przybrany brat
Patterson Allan (1834-1872) – przybrany brat
ŻonaVirginia z domu Clemm (1822-1847)

Edgar Allan Poe, amerykański poeta i nowelista epoki romantyzmu, był synem dwojga aktorów, Davida Poe i Elizabeth Hopkins Poe, lecz ojciec opuścił rodzinę już w 1810 roku, a rok później matka zmarła na gruźlicę. Chłopcem zajęli się John i Frances Allan, znajomi państwa Poe. Dali mu swoje nazwisko, lecz nigdy formalnie go nie adoptowali.

Pierwszą młodzieńczą miłością poety była Sarah Elmira Royster. Jednak ich rodziny, przeciwne temu związkowi, zrobiły wszystko, aby ich poróżnić. Ojciec Sary niszczył listy Edgara, przez co dziewczyna myślała, że chłopak o niej zapomniał. Dwa lata później poślubiła Alexandra Sheltona, majętnego biznesmena.

W 1826 roku Edgar rozpoczął studia na Uniwersytecie Stanu Wirginia w Charlottesville, lecz przybrany ojciec wysyłał mu zbyt mało pieniędzy, aby chłopiec mógł się utrzymywać. W rezultacie szybko popadł w długi, a żeby poprawić swoje finanse, spróbował swoich sił w hazardzie. Niestety to jedynie pogorszyło jego sytuacje finansową i zmusiło do porzucenia Uniwersytetu. Edgar zerwał kontakt z przybranym ojcem i udał się do Bostonu, gdzie wydał swój debiutancki tomik wierszy „Tamerlane and Other Poems” pod pseudonimem „Bostończyk”. Niestety publikacja nie przyniosła mu żadnych dochodów, więc aby zdobyć jakiekolwiek źródło utrzymania zaciągnął się do wojska. Po trzech latach jednak zrozumiał, że nie chce spędzić kolejnych lat życia w armii, i złożył podanie o wcześniejsze zwolnienie ze służby. W tym czasie zmarła również jego przybrana matka.
John Allan, z którym Edgar odnowił kontakt, zarekomendował chłopaka do akademii wojskowej w West Point. Poeta udał się do rodziny w Baltimore, gdzie poznał swoją ciotkę Mary Clemm i jej córkę, wówczas siedmioletnią Virginię.

Jesienią 1830 roku Edgar udał się do West Point, okazało się jednak, że panowała tam jeszcze większa dyscyplina i rygor niż w armii, a na dodatek kadeci nie mogli posiadać ze sobą żadnych książek niezwiązanych ze szkoleniem. Poeta opuścił West Point i udał się do Nowego Jorku. Pragnął wziąć udział w powstaniu listopadowym, jednak potrzebował świadectwa z uczelni, która nie chciała mu pomóc.

Następnie wrócił do Baltimore i zamieszkał u ciotki Mary Clemm. Poświęcił się w pełni twórczości literackiej, zdobywając uznanie krytyków i czytelników. Przez pewien czas pracował jako redaktor w piśmie „Southern Literaty Messenger” w Richmond. W 1835 roku poślubił swoją kuzynkę, Virginię, która w dniu ślubu miała zaledwie 13 lat. Wspólnie z Mary Clemm przeprowadzili się do Nowego Jorku, a następnie do Filadelfii. Edgar zaczął pracować w redakcji „Graham’s Magazine”, gdzie publikował swoje opowiadania. Niestety pogarszający się stan zdrowia Virginii chorującej na gruźlicę zmusił poetę do odejścia z gazety. Pani Poe zmarła w 1847 roku w wieku zaledwie 24 lat.

Jej śmierć załamała Edgara, który długo nie potrafił się podnieść po tej stracie. Rok później poznał poetkę Sarah Helen Whitman, która jednak go odrzuciła. Poe wrócił do Richmond, gdzie spotkał dawną miłość Sarah Elmirę Royster. Jako że Sarah również zdążyła owdowieć, ukochani postanowili się pobrać. Nie zdążyli.

3 października 1849 roku Poego znaleziono na ulicach Baltimore w stanie delirium oraz w bardzo kiepskim zdrowiu. Zabrano go do szpitala, gdzie zmarł cztery dni później. Do tej pory nie udało się wyjaśnić przyczyn jego śmierci.