Tekla Bądarzewska-Baranowska
Data i miejsce urodzenia17 września 1823 roku
Mława
Data i miejsce śmierci29 września 1861 roku
Warszawa
RodziceAndrzej Bądarzewski (ok. 1789-1872)
Tekla z Chrzanowskich (ok. 1800-1872)
RodzeństwoJulia (ok. 1827-1893)
Hipolit (1837-1881)
MążJan Baranowski (ok. 1826-?)
DzieciMaria Waleria (1855-?)
Bronisława Maria (1856-?)
Janina Tekla Stanisława Gabriela (1857-?)

Tekla Bądarzewska-Baranowska, polska pianistka i kompozytorka, autorka niezwykle popularnego utworu „Modlitwa dziewicy”. Zachowało się niewiele informacji na temat jej życia. Była córką Andrzeja Bądarzewskiego, komisarza policji wykonawczej, i jego żony Tekli z Chrzanowskich. Choć ona i jej siostra Julia przyszły na świat w Mławie, gdzie mieszkała cała rodzina, ich ojciec zgłosił ich narodziny w Warszawie, dokąd jeździł do pracy. W latach trzydziestych XIX wieku Bądarzewscy przeprowadzili się do stolicy, gdzie przyszło na świat ich najmłodsze dziecko, syn Hipolit.

Nie wiadomo, jaką edukację muzyczną odebrała, ale już jako dwudziestolatka wydała swój pierwszy utwór – „Valse pour la piano forte”, nakładem warszawskiego księgarza Franciszka Henryka Spiessa. Zaś w 1851 roku ukazała się „Modlitwa dziewicy” („La prière d’une vierge”), kompozycja, która zdobyła międzynarodową popularność. Jej kolejne wydania ukazywały się co kilka miesięcy. Opromieniona sławą Tekla poślubiła 30 kwietnia 1852 roku w Warszawie Jana Baranowskiego, sekretarza gubernialnym w IV Wydziale Kancelarii Generała Intendenta. Doczekali się trzech córek – Marii Walerii, Bronisławy Marii i Janiny Tekli Stanisławy Gabrieli (choć nekrolog Tekli wspomina o pięciorgu dzieci).

Tymczasem „Modlitwa dziewicy” ukazała się za granicą – najpierw w Berlinie i Poznaniu w 1855 roku, zaś trzy lata później w Paryżu i Belgii. Niebawem trafiła także do Nowego Jorku i Londynu. Popularność ta miała swoją ciemną stronę – w polskiej prasie zaczęły pojawiały się liczne słowa krytyczne na temat kompozycji, tym głośniejsze, im większy rozgłos towarzyszył utworowi.

Tekla z nieznanych przyczyn zmarła w wieku 38 lat w Warszawie i została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim.