Fanny Brawne
Data i miejsce urodzenia9 sierpnia 1800 roku
West End
Data i miejsce śmierci4 grudnia 1865 roku
Londyn
RodziceSamuel (1778-1810)
Frances
RodzeństwoSamuel (1804-?)
Margaret (1809-?)
MążLouis Lindo (1812–1872)
DzieciEdmund (1834-?)
Herbert (1838-1909)
Margaret (1844-?)

Fanny Brawne, narzeczona i muza Johna Keatsa, przyszła na świat na farmie rodziców, Samuela i Frances, nieopodal wioski West End w pobliżu Hampstead w Anglii. W 1810 roku Samuel zmarł na gruźlicę, a rodzina przeniosła się do Hampstead Heath. Według zachowanych relacji Fanny była dość niska (podobnego wzrostu jak jej ukochany), niezbyt piękna, ale ujmująca, o niebieskich oczach i brązowych włosach. Interesowała się modą, zarówno aktualną, jak i historyczną, a szczególnie nakryciami głowy, uwielbiała również czytać.

W listopadzie 1818 roku poznała Johna Keatsa i od pierwszego spotkania zaiskrzyło między nimi. Poeta opiekował się w tym czasie swoim bratem Tomem, który zmarł 1 grudnia na gruźlicę. Niebawem John zakochał się w Fanny, z którą rozumiał się niemalże bez słów. 18 października 1819 roku zaręczyli się w sekrecie. Gdy matka Brawne dowiedziała się o tej decyzji, sprzeciwiła się – Keats zostawił fach lekarza na rzecz poezji i nie potrafił utrzymywać finansowo samego siebie, a co dopiero Fanny i ewentualne potomstwo. Ponadto w rodzinie poety często występowała gruźlica. Ostatecznie pani Brawne nie zabroniła młodym spotykać się, ale oznajmiła, że nie wyrazi zgody (potrzebnej do zawarcia małżeństwa), póki ich sytuacja finansowa nie będzie stabilna.

W lutym 1820 roku Keats wybrał się do Londynu, z którego wrócił chory. Okazało się, że i jego zaatakowała gruźlica. Dla lepszego klimatu lekarze zalecili mu wyjazd do Włoch. Zakochani ostatni raz widzieli się 10 sierpnia 1820 roku, po czym poeta wyruszył do Rzymu. Tam też zmarł 23 lutego 1821 roku.

Po jego śmierci Fanny ścięła włosy na krótko, nosiła czarne stroje i pierścień podarowany przez poetę przy rozstaniu. Jej żałoba trwała aż sześć lat. Przez ten czas utrzymywała kontakt listowny z siostrą poety, Frances. Cierpiące kobiety szybko się zaprzyjaźniły, a Frances niebawem zamieszkała z rodziną Brawne.

W 1827 roku Fanny ponownie zaczęła pokazywać się w towarzystwie, ponownie nosząc jasne, pastelowe kolory. Szczęśliwszy okres nie trwał jednak długo – 28 marca 1828 roku zmarł jej brat, Samuel, a półtora roku później jej matka.
W 1833 roku Fanny przeniosła się do Bolonii. 15 czerwca poślubiła Louisa Lindo, z którym doczekała się trójki dzieci – Edmunda, Herberta i Margaret. Pomagała również Thomasowi Medwinowi, który pisał biografię Johna Keatsa, w odtworzeniu jego ostatnich dni. W 1859 roku Fanny i Louis wrócili do Anglii. Jesienią 1865 roku opowiedziała swoim dzieciom dzieje swojej miłości do Keatsa, a 4 grudnia zmarła w wieku 65 lat.