Emily Elizabeth Dickinson
Data i miejsce urodzenia10 grudnia 1830 roku
Amherst
Data i miejsce śmierci15 maja 1886 roku
Amherst
RodziceEdward (1803-1874)
Emily z domu Norcross (1804-1882)
RodzeństwoWilliam Austin (1829–1895)
Lavinia Norcross (1833–1899)

Emily Dickinson, amerykańska poetka, była córką Edwarda Dickinsona, zamożnego prawnika, kongresmena i skarbnika Amherst Colledge, i jego żony Emily z domu Norcross. Miała dwoje rodzeństwa – brata Williama Austina i siostrę Lavinię. Chodziła do szkoły podstawowej przy Pleasant Street, a następnie przez siedem lat uczyła się w Amherst College. Odebrała typową edukację panny z dobrego domu, szkoliła się w muzyce i malarstwie. Interesowała się również botaniką i ogrodnictwem. W 1844 roku zmarła jej kuzynka, Sophia Holland, co pogrążyło ją w długiej melancholii i zmusiło do przerwania nauki. Niedługo później zaczęła regularnie uczęszczać do kościoła i z zapałem angażować się w sprawy wiary. Uczęszczała do Mount Holyoke Female Seminary, lecz z nieznanych przyczyn po kilku miesiącach rodzina zabrała ją do domu.

Emily i jej siostra nie wyszły nigdy za mąż, lecz wspólnie opiekowały się rodzinną posiadłością i schorowanymi rodzicami. Obie przyjaźniły się mocno z Susan Gilbert, pisarką i podróżniczką, która poślubiła ich brata Austina. Gdy zaś ich matka z powodu przewlekłych schorzeń przestała opuszczać łóżko, przytłoczona obowiązkami domowymi Emily zaczęła pisać wiersze. Z czasem wycofywała się też coraz bardziej z życia publicznego, aż przestała w ogóle opuszczać posiadłość, a przybyłych gości witała zza zamkniętych drzwi. Nosiła się niemal wyłącznie w bieli. Utrzymywała jednak dobre relacje z bratankami oraz dziećmi sąsiadów.

Przez kilka lat cierpiała na kłębuszkowe zapalenie nerek (nazywane w jej czasach chorobą Brighta), co jeszcze bardziej zniechęcało ją do opuszczania domu. W 1885 roku atak choroby przykuł ją do łóżka na kilka miesięcy, aż zmarła w wieku 55 lat.