Charlotte Napoléone Bonaparte
Data i miejsce urodzenia31 października 1804 roku
Paryż
Data i miejsce śmierci2 marca 1839 roku
Sarzana
RodziceJoseph Bonaparte (1768-1844)
Julie Clary (1771-1845)
RodzeństwoJulie (1796-1796)
Zénaïde (1801-1854)
MążNapoleon Ludwik Bonaparte (1804-1831)

Charlotta Bonaparte, malarka i rytowniczka, prawdopodobnie partnerka Juliusza Słowackiego, była córką księcia Józefa Bonaparte, brata samego cesarza Napoleona, i jego żony Julie Clary. Dorastała wraz ze starszą siostrą Zinaidą w posiadłości ojca w Mortefontaine i w rodzinnym domu w Paryżu. W 1808 roku jej ojciec został królem Neapolu i Hiszpanii, a także uważał się za następcę swego brata. Po upadku Napoleona w 1815 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, a Charlotta z matką i siostrą zostały w Europie. Mieszkały kolejno we Frankfurcie, Brukseli i Paryżu. Pomimo przeprowadzek księżniczka nie zaniedbywała swojej edukacji i uczyła się malarstwa i rytownictwa, do których miała naturalny talent.

W 1821 roku ojciec, który w międzyczasie otrzymał tytuł hrabiego Survilliers, zaprosił ją do swojej posiadłości Point Breeze w Stanach. Spędzała tam czas głównie na podróżach, ale także na malowaniu – kilkakrotnie wystawiała swoje obrazy w Akademii Sztuk Pięknych w Pennsylvanii. Ojciec zaś poczynił starania, by wydać ją za mąż za krewniaka – Napoléona-Louisa Bonaparte, jej kuzyna. Do ślubu doszło w 1826 roku we Florencji. Małżonkowie początkowo nie pałali do siebie wielkim uczuciem, jednak z czasem zrodziła się między nimi miłość. Nie nacieszyli się sobą – 17 marca 1831 roku Napoléon-Louis zginął w walce z buntownikami we Włoszech. Po jego śmierci Charlotte zamieszkała we Florencji z matką, gdzie uczyła się malarstwa pod okiem Louisa-Léopolda Roberta, szwajcarskiego malarza. Nawiązali nawet romans, lecz ona nie zgodziła się na małżeństwo, co najprawdopodobniej doprowadziło go do samobójstwa w 1835 roku.

Latem 1837 roku powracający z podróży do Ziemi Świętej Juliusz Słowacki zatrzymał się na dłużej we Florencji. Niebawem nawiązał znajomość z księżną, o której pisał w listach do matki, że była „nadzwyczaj grzeczną i ujmującą”. Zaczął bywać u niej regularnie, uczęszczali razem do opery. Niebawem Charlotte zaszła w ciążę, a ojcem dziecka miał być ponoć Polak. Czy był to hrabia Potocki, który również często bywał u księżnej, czy jednak Juliusz? Ten ostatni niespodziewanie wyjechał z Florencji i powrócił do Paryża. Charlotta zaś opuściła Florencję, by urodzić dziecko w tajemnicy, lecz w uzdrowisku Lucca dostaje okropnego krwotoku. W miejscowości Sarzana przeprowadzono cesarskie cięcie – dziecko było już martwe. Charlotte zmarła kilka dni później w wieku zaledwie 36 lat i pochowano ją we florenckim kościele Santa Croce.