Percy Florence Shelley
Data i miejsce urodzenia12 listopada 1819 roku
Florencja
Data i miejsce śmierci5 grudnia 1889 roku
Hampshire
RodzicePercy Bysshe Shelley (1792-1822)
Mary z domu Godwin (1797-1851)
RodzeństwoIanthe (1813-1876) – przyrodnia siostra
Charles (1814-1826) – przyrodni brat
Clara (1815-1815)
William (1816-1819)
Clara Everina (1817-1818)
ŻonaJane z domu Gibson (1820-1899)

Percy Florence Shelley, czwarte dziecko poety Percy’ego Bysshe Shelleya i jego żony, pisarki Mary z domu Godwin, jako jedyny z rodzonego rodzeństwa dożył dorosłości. Przez pierwsze kilka lat życia mieszkał z rodzicami oraz ciotką Claire Clairmont we Włoszech – we Florencji, Neapolu i Rzymie. Wreszcie osiedli w Villa Magni położonej przy zatoce Lerici, gdzie w krótkim czasie spotkało ich kilka tragedii. Najpierw otrzymali wieść o śmierci pięcioletniej Allegry Byron, córki Claire i lorda Byrona. Niedługo później ciężarna Mary poroniła, tracąc przy tym tyle krwi, że tylko dzięki szybkiej reakcji jej męża pozostała przy życiu. Gdy zaś jej stan się ustabilizował, poeta wraz z przyjacielem Edwardem Williamsem wyruszyli w podróż żaglówką. Obaj zginęli w czasie sztormu.

Po pochowaniu męża Mary wraz z synem opuściła Włochy. Przez miesiąc mieszkali u znajomego, Leigha Hunta, jednak trudna sytuacja finansowa zmusiła ich do powrotu do Anglii. Ojciec i macocha Mary przyjęli ich do siebie, aż pisarce nie udało się zebrać funduszy na wynajem własnego lokum. Jej teść, sir Timothy Shelley, zgodził się wysyłać regularnie pieniądze na wychowanie swego wnuka, wsparcie to obwarowane było jednak licznymi warunkami. Mary nie mogła wychowywać syna w zgodzie z naukami jego ojca ani zapoznawać go z jego twórczością. Teść zabronił jej także pisania biografii poety.

W 1832 roku przenieśli się do Harrow On The Hill i Percy Florence zaczął uczęszczać do Harrow School. Szybko okazało się, że syn dwojga literackich geniuszy nie zdradzał pociągu ani talentu do sztuki ani do polityki. Szczególnie mocno rozczarowywało to jego ciotkę Claire Clairmont, która po utracie dziecka przelała na niego swe uczucia macierzyńskie i wiązała ogromne nadzieje z jego przyszłością. Ukończył studia na Trinity Colledge w Cambridge, a po śmierci dziadka sir Timothy’ego Shelleya stał się jego jedynym spadkobiercą.

Wydaje się, że jedyną pasją, którą odziedziczył po swym ojcu, była miłość do żeglowania. W 1845 roku przyjęto go Royal Thames Yacht Club, później należał także do Royal Yacht Squadron, najstarszego klubu żeglarskiego w Wielkiej Brytanii. Uwielbiał także teatr i często angażował się w amatorskie przedstawienia. W tym czasie w sąsiedztwie zamieszkała Jane Gibson, wdowa i nieślubna córka Thomasa Gibsona, zamożnego bankiera z Newcastle. Mary natychmiast zaprzyjaźniła się z nową sąsiadką, widząc w niej nie tylko potencjalną synową, ale i ratunek od finansowych problemów. Percy Florence poślubił Jane 22 lipca 1848 roku. Para nie doczekała się dzieci.

Niedługo później postępowanie spadkowe po śmierci sir Timothy’ego ujawniło, że Percy Bysshe zapisał Claire Clairmont dużą część swojej części spadku. Nie spodobało się to Jane, która uważała ciotkę swego męża za osobę z zewnątrz i intruza w rodzinie Shelleyów. W międzyczasie Mary podupadła na zdrowiu i Shelleyowie przenieśli się do Bournemouth, gdzie pisarka zmarła na nowotwór mózgu. Jej syn i synowa nie powiadomili Claire, która miała o to do nich duży żal.

W następnych latach Jane dbała o spuściznę teściów, podczas gdy Percy Florence wciąż bardziej interesował się żeglarstwem i teatrem. W swej londyńskiej posiadłości organizował prywatne spektakle z aktorami-amatorami. Bezdzietni Shelleyowie adaptowali Bessie Florence Gibson, bratanicę Jane. W 1865 roku Percy Florence został wybrany na stanowisko High Sheriff of Sussex. Zmarł w wieku 70 lat i pochowano go w rodzinnej krypcie w Bournemouth.