Jean-Baptiste Auguste Clésinger
Data i miejsce urodzenia22 października 1814 roku
Besançon
Data i miejsce śmierci5 stycznia 1883 roku
Paryż
RodziceGeorges Phillipe (1788-1852)
Anne Gabrielle z domu Doroz (1786-1861)
RodzeństwoDelphine (1817-1858)
Charles (1819-?)
François-Xavier (1821-?)
Victor (1823-1886)
Marie-Hippolyte (1827-1910)
ŻonaSolange Sand (1828-1899)
DzieciJeanne-Gabrielle (1848-1848)
Jeanne-Gabrielle [Nini] (1849-1855)

Auguste Clésinger, francuski rzeźbiarz, zięć George Sand. Był synem rzeźbiarza, Georgesa Philipe Clésingera, i jego żony Anne Gabrielle z domu Doroz, i to ojciec jako pierwszy wprowadzał go w arkana sztuki rzeźbiarskiej. Auguste uczył się w szkole sztuk pięknych w Besançon, później zaś jego nauczycielem był Bertel Thorwaldsen. Debiutował na Salonie Paryskim w 1843 roku, gdzie wystawił popiersie wicehrabiego Julesa de Valdahon. Później specjalizował się w rzeźbieniu popiersi znanych osób (m.in. aktorki Rachel Felix i poety Théophile’a Gautiera) oraz mitologicznych i historycznych posągów. Jego „Kobieta ukąszona przez węża” wywołała skandal na Salonie w 1847 roku, przedstawiała bowiem nagą kobietę w pozie, która sugerowała miłosne uniesienie. W dodatku rzeźba ta została wykonana na zamówienie przemysłowca Alfreda Mosselmana jako hołd dla jego kochanki Apollonie Sabatier, muzy Charlesa Baudelaire’a.

W 1846 roku Clésinger napisał do George Sand z prośbą o możliwość zatytułowania jednej ze swoich rzeźb „Consuelo”, na cześć bohaterki z powieści pisarki. George wyraziła swoją zgodę i wraz córką Solange odwiedziła rzeźbiarza w jego pracowni przy square d’Orléans 5. Clésinger zrobił wrażenie na obu kobietach, zwłaszcza że natychmiast zaczął rzeźbić ich popiersia. Córka pisarki zerwała zaręczyny z Fernandem de Preaulx i postanowiła poślubić Auguste’a. Ceremonia odbyła się w Nohant 19 maja 1847 roku.

Szybko wyszło na jaw, że Clésinger miał długi hazardowe, które chciał pokryć posagiem żony. Gdy jednak to nie wystarczyło, wspólnie z Solange zwrócili się o pomoc do jej matki. Ta jednak nie chciała spłacać cudzych zobowiązań i nie miała środków, by im pomóc. Między pisarką a jej córką i zięciem wybuchła awantura, która skończyła się zerwaniem stosunków, a także ostatecznym rozpadem związku George z Fryderykiem Chopinem.

28 lutego 1848 roku urodziła się córka Clésingerów, Jeanne-Gabrielle, która jednak zmarła tydzień później. 10 maja 1849 w Château de Guillery w Pompiey przyszła na świat ich druga córka, również o imieniu Jeanne-Gabrielle, nazywana „Nini”. Para utrzymywała bliskie stosunki z chorym Chopinem, wspierając go w ostatnich chwilach. Po jego śmierci Auguste wykonał jego maskę pośmiertną, odlew dłoni, a także jego nagrobek wraz z rzeźbą muzy Euterpe na cmentarzu Père-Lachaise. W sumie do wiosny 1850 roku stworzył 17 prac poświęconych kompozytorowi.

Jego małżeństwo okazało się jednak kompletnie nieudane. Po śmierci córki Solange wniosła o separację i odnowiła kontakty z matką, Auguste zaś utrzymywał ją do końca życia. W późniejszych latach zainteresował się techniką fotorzeźby, umożliwiającą fotograficzną reprodukcję obiektów w oderwaniu od natury. W 1864 roku dołączył do „Société générale de photosculpture de France”, a trzy lata później został dyrektorem artystycznym. Zmarł w swoim paryski mieszkaniu w wieku 68 lat.